Essentra Components SLP-1-316-01
Part No.:
SLP-1-316-01
Datasheet:
SLP-1-316-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.396" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:384
Comments
SLP-1-316-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.090" (2.29mm)
Rivet Length:
0.396" (10.06mm)
Head Diameter:
0.210" (5.33mm)
Head Height:
0.051" (1.30mm)
Hole Diameter:
0.098" (2.49mm)
Grip Range:
0.316" (8.03mm)