Essentra Components SLP-2-638-01
Part No.:
SLP-2-638-01
Datasheet:
SLP-2-638-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.708" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:0
Comments
SLP-2-638-01 Specifications
Series:
Richco, SLP-2
Rivet Diameter:
0.090" (2.29mm)
Rivet Length:
0.708" (17.98mm)
Head Diameter:
0.210" (5.33mm)
Head Height:
0.051" (1.30mm)
Hole Diameter:
0.098" (2.49mm)
Grip Range:
0.638" (16.21mm)