Essentra Components SLPA125-187-01
Part No.:
SLPA125-187-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
SLPA125-187-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.344" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:991
Comments
SLPA125-187-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, SLPA125
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Lock Pin
Rivet Diameter:
0.120" (3.05mm)
Rivet Length:
0.344" (8.74mm)
Head Diameter:
0.203" (5.16mm) 13/64"
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.187" (4.75mm) 3/16"