Essentra Components SLPA125-312-01
Part No.:
SLPA125-312-01
Datasheet:
SLPA125-312-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.468" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:857
Comments
SLPA125-312-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.120" (3.05mm)
Rivet Length:
0.468" (11.89mm)
Head Diameter:
0.203" (5.16mm) 13/64"
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.312" (7.92mm) 5/16"