Essentra Components SLPA125-375-01
Part No.:
SLPA125-375-01
Datasheet:
SLPA125-375-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.531" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:697
Comments
SLPA125-375-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.120" (3.05mm)
Rivet Length:
0.531" (13.49mm)
Head Diameter:
0.203" (5.16mm) 13/64"
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.375" (9.53mm) 3/8"