Essentra Components SLPA125-500-01
Part No.:
SLPA125-500-01
Datasheet:
SLPA125-500-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.656" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:1,247
Comments
SLPA125-500-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.120" (3.05mm)
Rivet Length:
0.656" (16.66mm)
Head Diameter:
0.203" (5.16mm) 13/64"
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.500" (12.70mm) 1/2"