Essentra Components SLPA125-625-01
Part No.:
SLPA125-625-01
Datasheet:
SLPA125-625-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.781" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:995
Comments
SLPA125-625-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.120" (3.05mm)
Rivet Length:
0.781" (19.84mm)
Head Diameter:
0.203" (5.16mm) 13/64"
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.625" (15.88mm) 5/8"