Essentra Components SLPA125-750-01
Part No.:
SLPA125-750-01
Datasheet:
SLPA125-750-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.906" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:12,918
Comments
SLPA125-750-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.120" (3.05mm)
Rivet Length:
0.906" (23.00mm)
Head Diameter:
0.203" (5.16mm) 13/64"
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.750" (19.05mm) 3/4"