Samtec Inc. SO-0318-04-01-02
Part No.:
SO-0318-04-01-02
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
SO-0318-04-01-02.pdf
Description:
BOARD TO BOARD STANDOFF
Shipping
Inventory:571
Comments
SO-0318-04-01-02 Specifications
Manufacturer
Samtec Inc.
Series:
SO
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Round Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Force Fit
Screw, Thread Size:
#4-40
Diameter - Inside:
0.135" (3.43mm)
Diameter - Outside:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Between Board Height:
0.125" (3.18mm) 1/8"