Olimex LTD SPRING-20X7.5-1.2MM
Part No.:
SPRING-20X7.5-1.2MM
Manufacturer:
Olimex LTD
Category:
Compression, Tapered Springs
Package:
Datasheet:
Description:
COMPRESSION 0.295" 0.787"
Shipping
Inventory:10
Comments
SPRING-20X7.5-1.2MM Specifications
Manufacturer
Olimex LTD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Compression
Material:
Wire Diameter:
0.048" (1.21mm)
Diameter - Outside:
0.295" (7.49mm)
Diameter - Inside:
Diameter - Small Outside:
Diameter - Large Outside:
Free Length:
0.787" (20.00mm)