Essentra Components SRLCBS-16-01
Part No.:
SRLCBS-16-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
SRLCBS-16-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK/RIVET NYLON 1"
Shipping
Inventory:5,119
Comments
SRLCBS-16-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, SRLCBS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Rivet
Between Board Height:
1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall:
1.402" (35.60mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.157 ~ 0.161" (4.00 ~ 4.10mm)