Essentra Components SRT-3535B
Part No.:
SRT-3535B
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
SRT-3535B.pdf
Description:
RIVET SNAP 0.140" NYLON BLACK
Shipping
Inventory:4,000
Comments
SRT-3535B Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, SRT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
0.139" (3.53mm)
Rivet Length:
0.140" (3.56mm)
Head Diameter:
0.394" (10.01mm)
Head Height:
0.315" (8.00mm)
Hole Diameter:
0.144" (3.66mm)
Grip Range:
0.039" ~ 0.079" (0.99mm ~ 2.01mm)