Essentra Components SRVO-4120B
Part No.:
SRVO-4120B
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
SRVO-4120B.pdf
Description:
RIVET SNAP 0.470" NYLON BLACK
Shipping
Inventory:510
Comments
SRVO-4120B Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
0.158" (4.01mm)
Rivet Length:
0.470" (11.94mm)
Head Diameter:
0.315" (8.00mm)
Head Height:
0.071" (1.80mm)
Hole Diameter:
0.162" (4.12mm)
Grip Range:
0.354" ~ 0.413" (8.99mm ~ 10.49mm)