Century Spring Corp ST12-91CS
Part No.:
ST12-91CS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Compression, Tapered Springs
Package:
Datasheet:
ST12-91CS.pdf
Description:
COMPRESSION STEEL 0.750"
Shipping
Inventory:77
Comments
ST12-91CS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Compression
Material:
Stainless Steel
Wire Diameter:
0.091" (2.31mm)
Diameter - Outside:
0.750" (19.05mm)
Diameter - Inside:
0.568" (14.43mm)