Essentra Components TCBNS-M4-10
Part No.:
TCBNS-M4-10
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
TCBNS-M4-10.pdf
Description:
BRD SPT THR STUD SNAP LOCK 10MM
Shipping
Inventory:0
Comments
TCBNS-M4-10 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
TCBNS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Threaded Stud
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.866" (22.00mm)
Support Hole Diameter:
Support Panel Thickness:
0.252" (6.40mm)
Mounting Hole Diameter:
0.150" (3.81mm)
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)