Essentra Components TCBN-T1-M3-6-10
Part No.:
TCBN-T1-M3-6-10
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
TCBN-T1-M3-6-10.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 10MM
Shipping
Inventory:0
Comments
TCBN-T1-M3-6-10 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, TCBN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Screw Mount
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.768" (19.50mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"