Vishay Semiconductor Opto Division TCDT1100
Part No.:
TCDT1100
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
TCDT1100.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 6DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
TCDT1100 Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
40% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max):
Turn On / Turn Off Time (Typ):
11µs, 7µs
Rise / Fall Time (Typ):
7µs, 6.7µs
Input Type:
DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
32V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.25V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Vce Saturation (Max):
300mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C