Vishay Semiconductor Opto Division TCET2600
Part No.:
TCET2600
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Description:
OPTOISOLATR 5.3KV 2CH TRANS 8DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
TCET2600 Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Number of Channels:
2
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
20% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max):
300% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
6µs, 5µs
Rise / Fall Time (Typ):
3µs, 4.7µs
Input Type:
AC, DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
70V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.25V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Vce Saturation (Max):
300mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C