Vishay Semiconductor Opto Division TCLT1002
Part No.:
TCLT1002
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
TCLT1002.pdf
Description:
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SOP
Shipping
Inventory:5,653
Comments
TCLT1002 Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
4-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
63% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max):
125% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
6µs, 5µs
Rise / Fall Time (Typ):
3µs, 4.7µs
Input Type:
DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
70V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.25V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Vce Saturation (Max):
300mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C