Vishay Semiconductor Opto Division TCMT1600
Part No.:
TCMT1600
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
4-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
TCMT1600.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP
Shipping
Inventory:9,082
Comments
TCMT1600 Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
4-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
80% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max):
300% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
6µs, 5µs
Rise / Fall Time (Typ):
3µs, 4.7µs
Input Type:
AC, DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
70V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.35V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Vce Saturation (Max):
300mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C