Century Spring Corp TO-5003LCS
Part No.:
TO-5003LCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Torsion Springs
Package:
Datasheet:
TO-5003LCS.pdf
Description:
TOR, O=.111, W=.015
Shipping
Inventory:161
Comments
TO-5003LCS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Material:
Music Wire
Wire Diameter:
0.015" (0.38mm)
Diameter - Outside:
0.110" (2.79mm)
Mandrel Diameter:
0.060" (1.52mm)
Leg Length:
0.500" (12.70mm)