Century Spring Corp TO-5008RSCS
Part No.:
TO-5008RSCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Torsion Springs
Package:
Datasheet:
TO-5008RSCS.pdf
Description:
TOR, O=.133, W=.014
Shipping
Inventory:94
Comments
TO-5008RSCS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Material:
Stainless Steel
Wire Diameter:
0.014" (0.36mm)
Diameter - Outside:
0.130" (3.30mm)
Mandrel Diameter:
0.080" (2.03mm)
Leg Length:
0.500" (12.70mm)