Century Spring Corp TO-5150RCS
Part No.:
TO-5150RCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Torsion Springs
Package:
Datasheet:
TO-5150RCS.pdf
Description:
TOR O=.570, W=.059
Shipping
Inventory:827
Comments
TO-5150RCS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Material:
Music Wire
Wire Diameter:
0.059" (1.50mm)
Diameter - Outside:
0.570" (14.48mm)
Mandrel Diameter:
0.360" (9.14mm)
Leg Length:
2.000" (50.80mm)