Century Spring Corp TO-5160LCS
Part No.:
TO-5160LCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Torsion Springs
Package:
Datasheet:
TO-5160LCS.pdf
Description:
TOR O=.600, .063
Shipping
Inventory:688
Comments
TO-5160LCS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Material:
Music Wire
Wire Diameter:
0.063" (1.60mm)
Diameter - Outside:
0.600" (15.24mm)
Mandrel Diameter:
0.380" (9.65mm)
Leg Length:
2.000" (50.80mm)