Essentra Components UBM-12.3M-01
Part No.:
UBM-12.3M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
UBM-12.3M-01.pdf
Description:
BRD SPT EDGE HLD SNAP LCK 12.3MM
Shipping
Inventory:1,197
Comments
UBM-12.3M-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, UBM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Edge Holding
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.484" (12.30mm)
Length - Overall:
0.846" (21.50mm)
Support Hole Diameter:
Support Panel Thickness:
0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm)
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm)