Texas Instruments UCC21750DW
Part No.:
UCC21750DW
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
UCC21750DW.pdf
Description:
DGTL ISO 5.7KV 1CH GT DVR 16SOIC
Shipping
Inventory:4,313
Comments
UCC21750DW Specifications
Manufacturer
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Last Time Buy
Technology:
Capacitive Coupling
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5700Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
150V/ns
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
90ns, 90ns
Pulse Width Distortion (Max):
25ns
Rise / Fall Time (Typ):
28ns, 24ns (Max)
Current - Output High, Low:
10A, 10A
Current - Peak Output:
10A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
Current - DC Forward (If) (Max):
20 mA
Voltage - Output Supply:
13V ~ 33V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C