Texas Instruments UCC21750QDWRQ1
Part No.:
UCC21750QDWRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
UCC21750QDWRQ1.pdf
Description:
DGTL ISO 5.7KV 1CH GT DVR 16SOIC
Shipping
Inventory:3,635
Comments
UCC21750QDWRQ1 Specifications
Manufacturer
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Capacitive Coupling
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5700Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
150V/ns
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
130ns, 130ns
Pulse Width Distortion (Max):
30ns
Rise / Fall Time (Typ):
33ns, 27ns
Current - Output High, Low:
Current - Peak Output:
10A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
Current - DC Forward (If) (Max):
Voltage - Output Supply:
13V ~ 33V
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C