Texas Instruments UCC5390ECDR
Part No.:
UCC5390ECDR
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
UCC5390ECDR.pdf
Description:
DGTL ISO 3KV 1CH GATE DVR 8SOIC
Shipping
Inventory:6,218
Comments
UCC5390ECDR Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Isolation:
3000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
100kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
65ns, 65ns
Pulse Width Distortion (Max):
20ns
Rise / Fall Time (Typ):
10ns, 10ns
Current - Output High, Low:
10A, 10A
Voltage - Output Supply:
13.2V ~ 33V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C