Vishay Semiconductor Opto Division VO3150A-X007T
Part No.:
VO3150A-X007T
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
VO3150A-X007T.pdf
Description:
OPTOISO 5.3KV 1CH GATE DVR 8DIP
Shipping
Inventory:2,426
Comments
VO3150A-X007T Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Optical Coupling
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
25kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
400ns, 400ns
Pulse Width Distortion (Max):
200ns
Rise / Fall Time (Typ):
100ns, 100ns
Current - Output High, Low:
500mA, 500mA
Current - Peak Output:
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.3V
Current - DC Forward (If) (Max):
25 mA
Voltage - Output Supply:
15V ~ 32V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C