Vishay Semiconductor Opto Division VOH1016AG
Part No.:
VOH1016AG
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.400", 10.16mm)
Datasheet:
VOH1016AG.pdf
Description:
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6-DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
VOH1016AG Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
6-DIP (0.400", 10.16mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
2MHz
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
2µs, 1.2µs
Rise / Fall Time (Typ):
50ns, 40ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.1V
Current - DC Forward (If) (Max):
50mA
Voltage - Supply:
16V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C