Essentra Components XT1250125A
Part No.:
XT1250125A
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
XT1250125A.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.208" NYLON BLK
Shipping
Inventory:0
Comments
XT1250125A Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Alliance Plastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.208" (5.28mm)
Head Diameter:
0.344" (8.74mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm) 1/16"
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.062" ~ 0.125" (1.57mm ~ 3.18mm) 1/16" ~ 1/8"