Essentra Components XT1880500A
Part No.:
XT1880500A
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
XT1880500A.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.598" NYLON BLK
Shipping
Inventory:0
Comments
XT1880500A Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Alliance Plastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.598" (15.19mm)
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.078" (1.98mm)
Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Grip Range:
0.062" ~ 0.500" (1.57mm ~ 12.70mm)