Essentra Components XT2500250A
Part No.:
XT2500250A
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
XT2500250A.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.391" NYLON BLK
Shipping
Inventory:4,110
Comments
XT2500250A Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Alliance Plastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.391" (9.93mm)
Head Diameter:
0.701" (17.81mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.062" ~ 0.252" (1.57mm ~ 6.40mm)