Essentra Components XT2500375A
Part No.:
XT2500375A
Datasheet:
XT2500375A.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.506" NYLON BLK
Shipping
Inventory:0
Comments
XT2500375A Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Length:
0.506" (12.85mm)
Head Diameter:
0.701" (17.81mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.062" ~ 0.374" (1.57mm ~ 9.50mm)