Essentra Components XT2810375A
Part No.:
XT2810375A
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
XT2810375A.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.515" NYLON BLK
Shipping
Inventory:0
Comments
XT2810375A Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Alliance Plastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.515" (13.08mm)
Head Diameter:
0.787" (19.99mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.062" ~ 0.374" (1.57mm ~ 9.50mm)