Essentra Components XT2811000A
Part No.:
XT2811000A
Datasheet:
XT2811000A.pdf
Description:
BARBED FASTENER 1.150" NYLON BLK
Shipping
Inventory:2,690
Comments
XT2811000A Specifications
Product Status:
Active
Rivet Length:
1.150" (29.21mm)
Head Diameter:
0.787" (19.99mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.062" ~ 1.000" (1.57mm ~ 25.40mm) 1/16" ~ 1"