Essentra Components XT3120250A
Part No.:
XT3120250A
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
XT3120250A.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.410" NYLON BLK
Shipping
Inventory:2,013
Comments
XT3120250A Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.410" (10.41mm)
Head Diameter:
0.874" (22.20mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.312" (7.92mm) 5/16"
Grip Range:
0.062" ~ 0.252" (1.57mm ~ 6.40mm)