Essentra Components XT3750250A
Part No.:
XT3750250A
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
XT3750250A.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.445" NYLON BLK
Shipping
Inventory:0
Comments
XT3750250A Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Alliance Plastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.445" (11.30mm)
Head Diameter:
1.000" (25.40mm) 1"
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Grip Range:
0.062" ~ 0.252" (1.57mm ~ 6.40mm)