Essentra Components XT3750375A
Part No.:
XT3750375A
Datasheet:
XT3750375A.pdf
Description:
BLACK NYLON 6/6 FIR TREE RIVETS,
Shipping
Inventory:0
Comments
XT3750375A Specifications
Product Status:
Active
Rivet Length:
0.570" (14.48mm)
Head Diameter:
1.000" (25.40mm) 1"
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Grip Range:
0.062" x 0.375" (1.58mm x 9.53mm)