Essentra Components XT3750875A
Part No.:
XT3750875A
Datasheet:
XT3750875A.pdf
Description:
BLACK NYLON 6/6 FIR TREE RIVETS,
Shipping
Inventory:0
Comments
XT3750875A Specifications
Rivet Length:
1.070" (27.18mm)
Head Diameter:
1.000" (25.40mm) 1"
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Grip Range:
0.062" x 0.875" (1.58mm x 22.23mm)