Essentra Components XT3751000A
Part No.:
XT3751000A
Datasheet:
XT3751000A.pdf
Description:
BLACK NYLON 6/6 FIR TREE RIVETS,
Shipping
Inventory:739
Comments
XT3751000A Specifications
Rivet Length:
1.196" (30.38mm)
Head Diameter:
1.000" (25.40mm) 1"
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Grip Range:
0.062" x 1.000" (1.58mm x 25.40mm)