USA Industrials ZCLNH70FDA007
Part No.:
ZCLNH70FDA007
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING BUNA-N WHITE -7 PK25
Shipping
Inventory:4
Comments
ZCLNH70FDA007 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
-007
Nominal I.D.:
5/32"
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.145" (3.68mm) 5/32"
Diameter - Outside:
0.285" (7.24mm) 9/32"
Width / Cross Section:
0.070" (1.78mm) 1/16"
Color:
White
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C