USA Industrials ZUSAACG2.4X13.3
Part No.:
ZUSAACG2.4X13.3
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING HNBR GREEN PK25
Shipping
Inventory:5
Comments
ZUSAACG2.4X13.3 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
HNBR
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.524" (13.31mm)
Diameter - Outside:
0.713" (18.10mm)
Width / Cross Section:
0.094" (2.40mm)
Color:
Green
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-48°C ~ 149°C