USA Industrials ZUSAE1.5X10
Part No.:
ZUSAE1.5X10
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING EPDM BLACK PK50
Shipping
Inventory:152
Comments
ZUSAE1.5X10 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
EPDM
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.394" (10.00mm)
Diameter - Outside:
0.512" (13.00mm) 1/2"
Width / Cross Section:
0.059" (1.50mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-56°C ~ 149°C