USA Industrials ZUSAH1.5X40
Part No.:
ZUSAH1.5X40
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING BUNA-N BLACK PK100
Shipping
Inventory:1
Comments
ZUSAH1.5X40 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
1.575" (40.00mm)
Diameter - Outside:
1.693" (43.00mm) 1-11/16"
Width / Cross Section:
0.059" (1.50mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C