USA Industrials ZUSAH1X18
Part No.:
ZUSAH1X18
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING BUNA-N BLACK PK100
Shipping
Inventory:196
Comments
ZUSAH1X18 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.709" (18.00mm)
Diameter - Outside:
0.787" (20.00mm)
Width / Cross Section:
0.039" (1.00mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C