USA Industrials ZUSAH5X10
Part No.:
ZUSAH5X10
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING BUNA-N BLACK PK50
Shipping
Inventory:2
Comments
ZUSAH5X10 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.394" (10.00mm)
Diameter - Outside:
0.787" (20.00mm)
Width / Cross Section:
0.197" (5.00mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C