USA Industrials ZUSAH7X224
Part No.:
ZUSAH7X224
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
NBR ORING 7WD X 224ID MM
Shipping
Inventory:3
Comments
ZUSAH7X224 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
8.819" (224.00mm)
Diameter - Outside:
9.370" (238.00mm)
Width / Cross Section:
0.276" (7.00mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C