USA Industrials ZUSAQH1.5X11
Part No.:
ZUSAQH1.5X11
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING BUNA-N BLACK PK10
Shipping
Inventory:790
Comments
ZUSAQH1.5X11 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
X
Diameter - Inside:
0.433" (11.00mm)
Diameter - Outside:
0.551" (14.00mm)
Width / Cross Section:
0.059" (1.50mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C