USA Industrials ZUSAS70COND005
Part No.:
ZUSAS70COND005
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING SILICONE BLACK -5 PK5
Shipping
Inventory:668
Comments
ZUSAS70COND005 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Silicone
Dash Number:
-005
Nominal I.D.:
3/32"
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.101" (2.57mm) 3/32"
Diameter - Outside:
0.241" (6.12mm) 7/32"
Width / Cross Section:
0.070" (1.78mm) 1/16"
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-51°C ~ 204°C